Wednesday, August 25, 2010

SALATALIKLI SEMİZ OTU SALATASI

Semizotu salatasını bazen sade bazen de salatalık ilavesi ile yapıyorum. Bizim evde ikisi de çok sevilir. Ama bana sorarsanız bu hali daha lezzetli. Hatta birazcık nanede çok yakışıyor. Özel sofralarda bile zevkle sunulabilecek,lezzetli,sağlıklı ve şık bir salata......
MALZEMELER:
İstediğiniz kadar semizotu yaprağı
2-3 adet salatalık
2 diş sarımsak
Süzme yoğurt
Normal yoğurt
Tuz
Su
YAPILIŞI:
Semiz otu yapraklarını iyice yıkayıp süzülmesi için kenara ayırın. Salatalıkları yıkayıp kabuğunu hiç soymadan çok ince cips kalınlığında dilimleyin. Sarımsakları ezin. Süzme yoğurdu çok az su ilavesi ile çırpın. Normal yoğurdu ekleyip bütün malzemeleri iyice karıştırın. Üzerini salatalık dilimleri ile süsleyip servis yapın.
NOT:
Salatalıkları çok ince dilimlemek için sebze soyacağı kullanın. Elde o kadar ince dilimlemek zor oluyor ama sebze soyacağı hem kolaylıkla dilimliyor hem de bütün dilimlerin kalınlığı aynı oluyor.
Süzme yoğurt kullanmanız şart değil ama kesinlikle süzme yoğurtla yapılan salata daha pürüzsüz,kıvamlı ve lezzetli oluyor.
AFİYET OLSUN!!!!!!!!!!!!

4 comments:

derya said...

Canımmm ellerine sağlık ramazan için hafif ve ideal bir lezzet.Bere
ketli iftarlar sevgiler...

sarımutfak-hande said...

bizim evdede çok sevilir pratik ve sağlıklı bir salata ellerine sağlık canımcım

Muhterem'le Afiyetle said...

Ellerinize sağlık, salata nefis görünüyor.
Benimde tercihim salatalıklı olandır.
Yaz aylarında serin serin çok iyi oluyor.

mintininmutfağı said...

sevgili arkadaşım boğumda yemek etkinliği var.papatya 68 hobidünyam yemek etkinliği.seni de davet ediyorum.gelirsen mutlu olurum sevgiler...