Monday, December 20, 2010

AŞURE

Aşure ayı geldi çattı.....Bolluk ve bereketin simgesi her evde az çok yapılmaya,paylaşılmaya başlandı....Ne güzel bir telaştır aslında...Bir gece önceden ıslatırsın malzemeleri,ertesi gün özene bezene pişirir süsler en az yedi kapıya dağıtmaya uğraşırsın...Ben normal çelik tencere takımlarının en büyük boy tenceresi ile yaptım...Resimdeki kase ile yedi kase ayırdım. Kalanı orta boy saklama kabı kadardı...Yani az malzeme kullanarak denemek isteyenler için bu ölçüler. Siz daha fazla yapmak isterseniz ölçüleri arttırabilirsiniz...
MALZEMELER:
1,5 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kurufasulye
1 su bardağı nohut
8-10 adet kuru kayısı
7-8 adet kuru incir
2 yemek kaşığı kuş üzümü
Yarım su bardağı İzmir üzümü
1 su bardağı kavrulmuş fındık içi
1 tane kabuk tarçın
3-4 tane karanfil
Tozşeker
1 adet portakal kabuğu
YAPILIŞI:
Aşurelik buğdayı iyice yıkayıp tencereye alın üzerini biraz geçecek kadar su ilave edip ocağa koyun. Bir taşım kaynatıp ocağı kapatın. Tencerenin kapağını kapatıp bir gece dinlendirin. Böylece buğdaylar iyice açılmaya başlayacak. Diğer tarafta kuru fasulye ve nohudu yıkayıp kaplara koyun üzerine kaynar su ilave edip bir gece bekletin. Ertesi gün kuru fasulye ve nohudu düdüklü tencerede ayrı ayrı haşlayın. Buğdayı aşure tenceresine alın. Haşlanmış kuru fasulye ve nohudu ekleyin. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar kaynar su koyun. Kabuk tarçını da ilave edip çok kısık ateşte pişmeye bırakın. Bu işlem buğdaylar iyice açılana kadar devam etmeli aksi takdirde aşureniz koyulaşmaz. Bu 1-1,5 saat kadar sürebilir. Bu arada kuru kayısı ve inciri küçük küçük doğrayın. Kuru üzüm ve kuş üzümünün saplarını ayıklayın.Kuş üzümlerini bir cezveye koyup bir taşım kaynatıp süzün,soğuk sudan geçirin. Bu işlemi yapmazsanız kuş üzümü aşurenin rengini bozuyor. Kuru üzüm,kuru kayısı ve kuru incire de aynı işlemi uygulayın.Kuru meyveler doğal ortamda kurutulmuşlarsa ne kadar yıkarsanız yıkayın üzerindeki sinek,böcek yumurtalarını arındıramayacağınız için asla direk olarak yenmemesi gerekiyor. Bunun için çocuklarınıza vereceğiniz zamanda meyveleri yağlı kağıda sarıp fırında bir süre bekletip soğutup verin. Biz bu işlemi ön haşlama yaparak tamamlamış oluyoruz. Hem böylece üzümlerde aşurenin rengini bozmamış oluyor. Aşurelik buğday iyice pişince içinden kabuk tarçını alın. Bir portakalın kabuğunu beyaz kısmını çok almamak şartıyla soyun ve küçücük küpler halinde doğrayın. Ocağın altını açın kuru meyveleri ve portakal kabuğunu ekleyip beş dakika kadar pişirin. Bu aşamada sık sık karıştırın ve dikkatli olun çünkü aşure dibini tutabilir. Bu arada karanfilleri küçük bir cezvede bir miktar su ilavesi ile kaynatın. Süzgeç yardımıyla süzüp suyunu aşureye ekleyin. Kabuk tarçın ve karanfil çok hoş bir aroma bırakıyor. En son şekeri ilave edin. Ben bu malzemelere 2,5 su bardağı şeker kullandım.Ama bu sizin damak tadınıza kalmış. O yüzden şekeri ara sıra kontrol ederek ilave edin. İyice karıştırın. Beş dakika kadar kaynatıp ocağı kapatın. Fındıklarınız kavrulmuş olsa bile tavada biraz ısıtıp aromasının dışarı çıkmasını sağlayın. Aşureye fındıkları ekleyip iyice karıştırın.Aşureyi kaselere boşaltıp soğuması için bekleyin. Soğumasını beklemezseniz yaptığınız süsler aşurenin içine çöker. 
NOT:Aşurenin içine istediğiniz her malzemeyi koyabilirsiniz. İllaki şu olacak bu olacak diye bir şey yok.
Eğer fındıklarınız kabuklu kavrulmamış fındık ise kabuklarını kırın ve iç fındıkları tavaya koyup ocağın üstünde sallaya sallaya kavurun. Başından ayrılmayın yanabilir. Kabukları iyice ayrılıp kavrulmuş kokusu gelen fındıkları bir mutfak havlusuna döküp havluyu kapatın ve elinizle ovalayarak kabuklarından kolayca ayırın. Dilerseniz bütün halde ,dilerseniz kırılmış olarak aşureye ekleyin. Bence çoook güzel bir tat katıyor.
AFİYET OLSUN!!!!!!!