Monday, August 23, 2010

OĞMAÇ ÇORBASI (KURUFASULYE ÇORBASI)

    Malum ramazan ayı çorbasız olmaz....Bu benim çocukluğumdan beri çook severek yediğim bir çorbadır. Aslında rahmetli annemin birgün önceden artan kurufasülye yemeğini değerlendirmek için yaptığı bir çorbadır. Kurufasulye çook sevilen bir yemek olsada birkaç gün üst üste yenmez bıktırır ya insanı işte o zaman bu çorbayı yapın eminim seveceksiniz....
     Rahmetli babam bu çorba için bir hikaye anlatırdı. İçine hazırlanan hamur küçük küçük olmalıdır aslında. Hele pişirirken karıştırılmazsa kocaman hamur topları oluverir.... Adamın biri bir gün yemeğe misafir çağırmış. Evdede oğmaç çorbası varmış. Ama karısı bu çorbayı çok güzel yapamaz hamurları kocaman kocaman olurmuş. Adamda karısı misafire rezil omasın diye ben büyük büyük sevdiğim için hanım böyle yapar demiş. Karısı hemen atlamış aaa tencerede daha büyükleri de var...:))

      MALZEMELER:

      1 Su bardağı haşlanmış kurufasülye
      1 adet kurusoğan(Bütün olarak kullanılacak)
      2 yemek kaşığı salça
      2-3 yemek kaşığı un
      Yarım çay bardağı kadar su
      2-3 yemek kaşığı sıvıyağ
      Tuz
      Karabiber

      YAPILIŞI:
Evde önceden kalmış fasulye yemeğiniz varsa ona biraz daha su ,salça ve sıvıyağ ekleyerek ocağa koyun. Hazırda yemeğiniz yoksa haşlanmış kurufasulyeyi,bütün haldeki soğanı,salçayı,sıvıyağı,tuzu ekleyip ocağa koyun. Soğanı piştikten sonra içinden alın. Diğer yanda ayrı bir kap içine unu koyun üstüne azar azar su serperek parmak uçlarınızla yogurun. Öyle bütün bir hamur topu olmayacak küçük küçük iplikçikler sarkacak şekilde olacak. Bir nevi şehriye gibi yani. Küçük hamur parçacıkları elde edeceksiniz. Bu hamuru yavaş yavaş kaynayan fasulyeye ilave edin. Sık sık karıştırarak hamurlar pişine kadar pişirmeye devam edin. Çorba piştikten sonra bol karabiber ilavesi ile servis yapın.
            AFİYET OLSUN!!!!!!!!!!!!!!