Tuesday, June 20, 2017

KİRAZ İLE NELER YAPILABİLİR?Malum kiraz zamanı...Çokta uzun sürmeyen bir zamandır ama fiyatlar oldukça pahalıydı şimdiye kadar. 10-12 liralardan 3-4 liraya düşmüş olduğunu görünce 5 kilo kiraz aldım ve aklımdaki tüm tarifleri denemeye çalıştım. Yani herzaman ki gibi kuruttum, marmelatını ve reçelini yaptım, komposto kaynattım, sirkesini ve kiraz tuzlusunu denedim. Şimdi tüm tecrübelerimi sizinle paylaşıyorum:)


 Artık beni tanıyanlar bilir kurutma makineme aşık olduğumu ve her gördüğüm şeyi kurutmayı denediğimi... Kirazları tabi bu nemli şehirde kurutmak mümkün olmayınca iyice yıkayıp ilk resimdeki aletle çekirdeklerini çıkardım. Tabi yoksa pipetle deneyebilirsiniz. Bunun için mukavemeti güçlü olacak bir pipet gerekiyor ama kirazı biraz ziyan ediyor. Ben bu çekirdek çıkarma aletiyle 4 kilo kirazın çekirdeğini 30 dakikada çıkardım. Yani tavsiye ederim çok işe yarıyor.
Daha sonra makinenin tepsilerine yerleştirdim ve 70 derecede kuruttum. Bu işlem oldukça uzun sürdü 1,5 gün kadar ama sonuçta ortaya tadı kuru üzümle yaban mersini arası lezzetli bir şey çıktı. Umarım bu sene fındık ve cevizle beraber beslenmemizde yerini alacak. Eğer güneşte kurutursanız 4-5 gün sürer diye düşünüyorum. Ama kurudukça dışı yapışkan bir hal alıyor ve sineklerin oldukça dikkatini çekeceğini düşünüyorum.  En iyisi siz bir an önce bu makineden edinin ...


Aslında herkesin yaptığı bir tariftir komposto. 1 kilo kadar kirazı yıkayıp tencereye koyun. Üzerine 2 lt kadar su koyup kaynamaya bırakın. Komposto yaparken meyveler iyice kaynayıp açıldıktan sonra şeker ilave etmek gerekiyor böylelikle tüm rengi ve aroması suya geçmiş oluyor. Meyveler iyice kaynayınca eğer yeterince rengi çıkmamışsa 2-3 parça limon tuzu atın ve bir taşım daha kaynatın. Daha sonra 1 su bardağı kadar toz şeker ekleyin yada tadını kendinize göre ayarlayın. İnce tel süzgeçten süzerek tanelerini ve suyunu ayırın. Bu aşamadan sonra isterseniz sıcakken temiz olduğuna emin olduğunuz cam kavanozlara bölüp yeni kapakla kapatarak ters çevirin. Bir gece bu şekilde bekleyen kavanozu ertesi gün kilere kaldırıp tüm sene kullanabilirsiniz. Ya da resimde gördüğünüz şişe kapatma makinesini kullanabilirsiniz. Makineyi netten yada tahta kalelerden 30-40 tl gibi bir fiyata satın alabilirsiniz. Kapaklarıda nette kilo ile satılıyor ve 1 kg kapak uzun zaman yetecek kadar çok oluyor. Soğuyan meyve suyunuzu temiz maden suyu şişelerine doldurun, makine ile kapaklarını sıkıca kapatın ve bir tencereye yerleştirin. Üzerini geçecek kadar su ilave edin ocağa koyun. Su kaynadıktan sonra 15-20 dakika kadar kaynatıp ocağı kapatın. Biraz soğuyunca şişeleri tencereden çıkarın, iyice soğuyunca kilere kaldırabilirsiniz. 2 sene bile bozulmadan durabiliyor, üstelik açtığınızda tüketilmedi ne olacak şimdi derdi olmuyor. Ben bulduğum her meyveyi bu şekilde şişeliyorum. Çocuklar yazın çok tükettiği gibi beslenme için de iyi bir alternatif oluyor.


Resimdeki kirazlar az önce anlattığım kompostadan süzdüğüm kiraz taneleri. Tabi ki çöpe atamazdım. Ben de onları kiraz marmelatı olarak değerlendirdim. Bu uygulamayı her komposto tanesi için yapabilirsiniz. Süzdüğüm taneleri bastıra bastıra resimdeki ince tel süzgeçten geçirdim. elde ettiğim posayı ölçtüm ve aynı ölçüde şeker ekleyerek ocağa koydum. Bir süre kaynayınca içine bir çay kaşığı kadar tereyağ ekledim. Tereyağ reçel ve marmelatların kaynarken köpüklenmesini engellediği gibi bozulmalarını da önlüyor. Dordurucuda iyice soğuttuğum çay tabaklarına bir miktar damlatıp soğuyunca kıvamını kontrol ettim. Yavaş akan bir kıvama gelince ocağı kapattım ve soğuyan marmelatı saklama kabına aldım. Uzun zaman saklamak isterseniz sıcakken cam kavanoza doldurup temiz kapakla kapattıktan sonra ters çevirip bir gece bekletebilirsiniz.

Kurutmak için çekirdeklerini çıkardığım kirazların bir kısmı ile kiraz reçeli yaptım. Normalde reçel için bir ölçü şeker bir ölçü meyve standarttır ama kiraz biraz şekerli olduğu için bu miktarı biraz azaltmakta fayda var. Tatlı severim derseniz bu ölçüyü kullanın. Tencereye bir sıra meyve bir sıra şeker dizerek yerleştirdim ve bir gece beklettim. Ertesi gün ocağa koydum ve marmelattaki gibi kaynattım. Bir çay kaşığı tereyağ ve renginin iyice çıkması için 1-2 parça limon tuzu ekledim. Reçeli karıştırdığım tahta kaşığın arkasına parmağımla bir çizgi çektim ve bu çizgi kapanmadığında kiraz reçeli olmuş demekti. Yarım limon suyu ekleyerek bir taşım daha kaynattım ve sıcakken kavanozlayıp ters çevirdim.
Kirazları kuruturken makinenin bir rafı boş kalmıştı orada da saplarını kuruttum. Malum yağ yakıcı bir çay yapılıyor belki lazım olur diye :))
Evde daha önceden kalan ve oldukça ekşi olan kirazlar ile sirke kurdum. Netten aratırsanız birçok faydası olduğunu görürsünüz. Kirazları elimle iyice mıncıkladım ve çekirdekleri ile beraber kavanozun içine yerleştirdim. Yarım çay bardağı sirke ve bir tatlı kaşığı bal ekledim. Üzerini temiz içme suyu ile tamamladım. Hava alan karanlık bir yerde durması gerekiyordu. Üzerini kapatacak tülbent bulamayınca hiç kullanılmayan bir ince çorabı keserek bağladım ve ağzını kapattım. Şimdi 15 gün kadar ya da meyveler tamamen dibi çökece kadar günde bir kez tahta kaşıkla karıştırıyorum. Tahminen 30 gün sonra hazır olacak. O zaman son  halini paylaşacağım.
Kiraz tuzlusuna gelirsek tadını hiç bilmediğim, daha önce hiç duymadığım bir tarif. Nefis yemek tariflerinde görünce denemek istedim. Aslında sarı kiraz ile yapılıyormuş ama amaç denemek olunca bendeki kirazların en açık renk olanlarını ayırarak küçük  bir kavanoza hazırladım. Bir sıra kiraz bir sıra tuz şeklinde kavanozu ağzına kadar doldurup kapağını kapattım. Bir gece bu şekilde bekleyen kirazlara ertesi gün içme suyu ilave ettim ve kapağını kapatarak kilere kaldırdım. Bu şekilde saklanacak ve yeneceği zaman bir gece öncesinden suya konup tuzu alınacakmış. Ertesi gün çekirdekleri çıkartılıp bol soğanla turşu kavurması yapılacakmış. Tadı mantara benziyormuş. Bakalım sonuç ne olacak güzel olursa yeni bir lezzetimiz olacak, olmazsa da denemiş olacağım...
Hadi bakalım kiraz bitmeden size de kolay gelsin....

1 comment:

Anonymous said...

Merhaba Naşide abla.Eline sağlık nefis görünüyorlar. Kurutma makinası olayına gittikçe hevesim artmakta. Kızım ve ben kuru meyve hastasıyız. Bir an önce bu makinadan bizimde olmalı. Senin teknoloji hayranlığını biliyorum. Yeni bir makina icat edilip piyasaya sürülse ilk sen alıyosun sanırım :D ekmek yapma makinasını aldığın günü hatırlıyorum.Ben stajdayken çıkmıştı ve alacağından bahsediyordun. Evde bütün makinalar var maşallah. Benim ise hiç birinden haberim yok:(( Şişe kapatma makinasmış , kurutma makinasmış .sayende ufkum açıldı. Teşekkürler.