Wednesday, June 7, 2017

PORTAKALLA NELER YAPILIR?

Malum her şeyi tüm potansiyeli ile kullanmayı seven, elimden geldiğince ziyan etmemeye çalışan biriyim. Şimdi portakalı nerden bulacağız dediğinizi duyar gibiyim ama hepsi limonla da yapılabileceği için arşivde beklemesin burada yerini alsın istedim.Öncelikle yeni yeni meyvalar çıkınca yüzüne bakılmayan portakalları değerlendirmek için portakal cipsi yaptım. Aslında çıtır çıtır olduğu için bu haliyle yenebiliyor ama çocuklar çok rağbet etmedi tabi malum zararlı olanları varken....

Ben bu işlem için ünlü sebze meyve kurutma makinemi kullandım ama siz evdeki fırından da faydalanabilirsiniz. Makinede 70 derecede 4-5 saatte kurudular. İyice soğuduktan sonra cam kavanoza koyup kilere kaldırdım. Ihlamur yaparken atıyorum içine 1-2 tane gayet güzel oluyor.

 İçleri yenmiş olan portakal kabuklarını da atmadım tabi ki. Onları da makinede kurutup blenderdan geçirerek toz haline getirdim. İster kek , kurabiyelerde kullanın, ister şu sürekli nette dolaşan parazit ilacını yapın...Size kalmış:)

Malum bizler neye uzak kalırsak onu arar, özleriz. O yüzden ben buzdolabı poşetlerine 2 portakal 1 limon şeklinde küp küp doğrayarak paylaştırdım. Havasını alıp ağzını bağlayarak dondurucuya attım. Bunu nasıl kullanacağınıza gelince...
Dondurucudan çıkardığınızda hiç çözünmesini beklemeden mutfak robotuna atın. Üstüne 1 su bardağı ya da damak tadınıza göre toz şeker, 1-2 parça limon tuzu ekleyip iyice çekin. Bir kaba boşaltın ve üzerine 2 lt su ekleyin. İyice karıştırın ve ince tel süzgeçten süzüp dolaba kaldırın. Acil durumlar için portakallı limonatanız hazır.


E tabiki birde sirke yapmak lazımdı çünkü elimde bol miktarda kabuk vardı. Bunu nerde kullanıyorsun derseniz, aslında hijyen istediğim her yerde kullanıyorum. Özellikle parke ve camları silerken suya az miktarda ekliyorum. Adı üstünde temizlik sirkesi....

Bunun için portakal yedikçe kabukları su dolu bir kavanozda biriktirebilir ya da benim gibi bolca portakalla uğraştığınız bir zamana kadar bekleyebilirsiniz. Kabukları temiz bir cam kavanoza koyun, Üstünü örtecek kadar temiz su ilave edin, yarım çay bardağı kadar ev yapımı sirkeyi de maya olarak ekleyin. Kabuklar dibe çökene kadar her gün tahta kaşıkla karıştırın ki üste çıkıp çürümesin. Bu işlem iki hafta kadar sürüyor. Kabuklar dibe çökünce karıştırmanıza gerek yok. Artık 1- 2 ay kadar beklemeniz gerekiyor. Ara sıra koklayın ,üstünde deniz anasına benzer birşey oluşmuşsa ve kokusu sirke gibiyse süzebilirsiniz. Süzdükten sonra kavanoza 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyin ki mayalanması dursun. Artık sirkeniz kullanıma hazır.

En son olarakta portakal kabuklarını 1-2 kaşık şekerle robottan çekip yukarıdaki gibi bir kaba koyup dondurucuya kaldırıp istediğiniz zaman kek- kurabiyelerde kullanabilirsiniz. Kilitli buz dolabı poşetine iyice yayarak ta kaldırabilirsiniz. O zaman alacağınız zaman ucundan kırıp almak daha kolay oluyor.

Hala portakal kabuklarınız bitmedi mi :) O zaman koyun bulaşık makinesine 1-2 yıkamada değiştirip atın. Makineniz her açtığınızda mis gibi koksun.

Umarım işinize yarar bir post olmuştur. Ne dersiniz ?

No comments: