Tuesday, May 30, 2017

SALAMURA YAPRAK NASIL HAZIRLANIR?


Uzun zaman oldu bloğumla ilgilenmeyeli. Son olarak yazdığım her yazıda bundan bahsedip devamının geleceğini söylesem de olmuyor bir türlü. Daha yazı görmeden kış hazırlıklarına başladık ama bazı yiyeceklerin çok kısa bir dönemi var, asma yaprağı da bunlardan biri. İki haftadır pazarda var ama haftaya olur mu bilmem. Yapacaksanız acele edin...
Neyse yaprak saklamanın birçok yöntemi var artık. Ben salamura tadını çok sevdiğim için biraz el oyalasa da vazgeçemiyorum. Siz isterseniz dondurucuda saklayın, isterseniz pet şişeye basın( her ne kadar önermesem de),isterseniz cam kavanozda salamura yapmadan tuzlu ya da tuzsuz saklayın. Ama salamurayı seviyorsanız yazdıklarımı deneyin derim :)

MALZEMELER
3 kilo taze yaprak
Bolca turşu tuzu
Su
Kavanoz

YAPILIŞI
 Her ne kadar yaprak yıkanmaz deseler de ben yapraklarımı tek tek elde yıkıyorum ve sebze kurutucuda fazla suyunu alıyorum. Ancak kendi bahçenizden, ilaçsız olduğundan emin olduğunuz yapraklarınız varsa yıkamadan yapabilirsiniz.
Öncelikle yaprakları yıkayın , fazla suyunu alın ve saplarını koparın. Aslında sapların bir kısmının üzerinde kalması kavanozdan alırken kolaylık sağlıyor ama bu yaprakların sapları çok kalındı ve katlarken yaprakları deliyordu o yüzden tamamını kopartmayı tercih ettim. isterseniz büyüklüklerine göre gruplandırarak büyükçe bir tencereye bir sıra yaprak bir sıra kaya tuzu olacak şekilde yaprak bitene kadar istifleyin. Merak etmeyin tuzu fazla olmuyor. Ben 3 kilo yaprak için 1,5 kilo kadar tuz kullandım. Üzerine kaynar su dökün ve yaprakların suyun içinde kalması için büyükçe bir ağırlık koyarak kapağını kapatın. Bir gece bu şekilde bekleyen yapraklarınızı suyun içinden süzerek alın ve üst üste birkaç yaprak olacak şekilde sarıp katlayın. Bu işlem ne kadar oyalasa da yaprağı kavanozdan alırken zarar görmesini engelliyor. Hazırladığınız yaprakları sıkı sıkı bastırarak kavonozlara yerleştirin. Aralarında kalan boşluklara tencerede kalan salamura suyundan ekleyin. Bir bıçak yardımıyla aralarda kalan hava kabarcıklarını çıkartın. Yaprakların üstüne gelene kadar suyla tamamlayın. Bundan sonra sıfır kapak kullanmak çok önemli. Sıfır kapakları bir tencereye koyup üzerine kaynar su döküp bekletin. Elinizin dayanacağı kadar soğuyunca alıp kavanozları sıkıca kapatın.

Aslında salamura işlemi bu aşamada bitiyor ama ben daha dayanıklı olması için bir vakumlama işlemi daha yapıyorum. Böylelikle açılana kadar hiç küflenmeden saklanabiliyor. Bunun için iki yöntem var. İkisini de denedim ve bir fark olmadı. O yüzden hangisi kolay geliyorsa onu yapın. Kavanozları bir tencereye ters olarak koyun yani kapakları aşağı gelecek şekilde. Kavanozların yarısına gelecek kadar su koyup kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra 15 dakika tutup ocağı kapatın biraz soğuyan kavanozları yine ters şekilde masa üstüne alıp bir gün bekletin ve daha sonra kilere kaldırın.
Eğer salamura yöntemini sevmiyor ya da tuzsuz yaprak saklamak istiyorsanız da bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun için kuru haldeki yaprakları kavonoza sıkıca yerleştirin. İçine su ya da tuz ilave etmeden steril kapaklarla kapatın. Aynı şekilde tencereye koyarak kaynatın. Bu durumda yaprakların yavaş yavaş sarardığını göreceksiniz. Tüm kavanozdaki yapraklar sararmışsa işlem tamamdır. Bir gece ters bekletip kilere kaldırabilirsiniz.
İkinci yöntem olarak kapaklarını sıkıca kapattığınız kavanozları içine deterjan koymadığınız ve bulaşık bulunmayan bulaşık makinesine yerleştirin ve en yüksek derecede çalıştırın. Makinenin programı bitince kapağını açmayın ve sabaha kadar beklesin. Ertesi gün alıp kilere yerleştirebilirsiniz. 
Bu iki yöntemle de yapraklar biraz daha yumuşayacağı için sararken tekrar haşlamanıza gerek kalmıyor sadece kaynar suda bekleterek sarabilirsiniz. Ben bu yıl iki seferde 6 kilo yaprak hazırladım. İlkinde yarımlık kavanozlardan 6 adet çıkarken ikincide 7 adet kavanoz çıktı. Yani ne kadar sıkı bastığınızla alakalı bir durum.
AFİYET OLSUN !.....

No comments: