Saturday, November 24, 2007

ISPANAKLI GÖZLEME


Eveeeeet bu da benim ıspanaklı gözlemem. Ben bayılırım ıspanakla yapılan her türlü hamur işine. Ama ıspanağın kavrularak yapıldığı börekleri o kadar çok sevmiyorum. Bence ıspanak böreğe çiğ olarak konmalı. Böyle olunca daha çok ıspanak tadı alıyorum çünkü:)) Bu gözlemenin içinde maya olduğuna bakmayın. Hamuru yoğurunca mayalanmasını beklemiyorsunuz. Maya sadece pişerken daha puf puf ve yumuşak olmasını sağlıyor. Acil misafirler için bile yapılabilecek pratik bir tarif.
Bu sefer üzülerek ölçü veremiyorum. Çünkü ben hamur yoğururken ölçü kullanmam:)) Bu gözlemeleri yaparkende işten eve çooook aç bir şekilde gelmiştim. O yüzden ölçmeyi unutmuşum:)) Kusura bakmayın artık....
MALZEMELER:
Hamuru için:
Un
Tuz
Su
Çok az maya(1 tatlı kaşığı kadar toz maya)
İçi için:
Yıkanıp doğranmış ıspanak yaprağı
Tuz
Beyaz beynir
YAPILIŞI:

Hamur malzemelerini karıştırıp kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayın:)) Küçük bezelere ayırıp unlu bir kabın içine koyun. Üzerini bezle örtüp iç harcını hazırlayana kadar dinlendirin. Diğer yandan iyice yıkayıp kuruttuğunuz ıspanakları bir kaba alın üzerine çok az tuz serpin. Elinizle hafifçe ovuşturarak acılığının gitmesini sağlayın. Daha sonra beyaz peyniri ekleyip iyice karıştırın. Dinlenen bezelerden birini unlu tezgahta daire şeklinde açın. Yarısına iç harcı koyup diğer yarısını üzerine kapatın. Elinizle kenarlarını iyice bastırın. Çok az yağlanmış teflon tavada iki tarafını iyice kızartın. İsterseniz yağsız tavada yada saç üstünde pişirip daha sonra üstüne tereyağ sürüp servis yapabilirsiniz. Yanında bol köpüklü ayranla servis yapın:))
AFİYET OLSUN!!!!!!!!!!!!

2 comments:

Sevil Altunel said...

slm naşidem
slm canım yine harika lezzetler yapmışsın .sunum ve görüntüler çok hoş ellerin dert görmesin.her şey gönlünce olsun.sevgiler.

yemedeyanindayat said...

merhaba ellerinize sağlık..ıspanağın yakışmadığı yer yoktur galiba ..gözlemede en güzel örnek olmuş...
ayrıca Allah tüm ölenlerin taksiratını affetsin..büyüleyen mutfak kokusunun hiç bir zaman bu kokuyu kaybetmeyeceği muhakkak..ardında bıraktığı büyüleyici koku buna kanıt gibi..
sevgiilerimle